Новини » Політика Читать эту новость на русском

"Тільки після рішення суду". Що думають правознавці про застосування санкцій РНБО до українських громадян

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Засідання РНБО president.gov.ua

Оригінал - на сайті Страна.ua.

Українські громадяни та їхні підприємства, які потрапили під масові санкції за рішеннями РНБО та указами президента Зеленського, готуються дати бій у Верховному суді. Після отримання десятків позовів суд розіслав відомим вченим-правознавцям питання з проханням сформувати правову позицію у цих справах.

У розпорядження "Страны" потрапив тест наукового висновку члена Науково-консультативної ради при Верховному Суді, доцента кафедри адміністративного та фінансового права Львівського університету Олега Ільницького про правомірність застосування санкцій. Висновок було дано у відповідь на звернення голови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду Михайла Смоковича.

На думку вченого, санкції до українських громадян можна застосовувати тільки якщо вони беруть участь у терористичній діяльності. І, що вкрай важливо, тільки в разі, якщо вже є вирок суду по терористичній діяльності, який вступив в законну силу.

По жодному з найбільш відомих фігурантів санкційного списку (Віктор Медведчук, Тарас Козак, Дмитро Фірташ, Павло Фукс, головред "Страны" Ігор Гужва, "контрабандисти" та інші) таких вироків немає. А санкції проти них введені, як розповідав і екс-глава МВС Арсен Аваков, і екс-спікер Дмитро Разумков, лише на основі якихось "оперативних довідок" від СБУ (а за деякими навіть і вони були відсутні).

Якщо Верховний суд прийме позицію правознавця Ільницького, то всі укази президента щодо введення санкцій проти українських громадян будуть скасовані.

Розповідаємо докладніше про висновки вчених про санкції РНБО.

Санкції для українців можуть бути тільки для терористів

У науковому висновку зроблено чіткий висновок, що санкції можуть застосовуватися до громадян України тільки в тому випадку, якщо вони здійснюють терористичну діяльність:

Узагальнені висновки наукового висновку Страна.ua

Йдеться про норму статті 1 Закону "про санкції", в якому встановлено чіткий і обмежений список осіб, до яких вони можуть застосовуватися.  У цей список потрапили:

 • іноземні держави;
 • іноземні юридичні особи;
 • юридичні особи, які перебувають під контролем іноземної юридичної особи або фізичної особи-нерезидента;
 • іноземці, особи без громадянства;
 • суб'єкти, які здійснюють терористичну діяльність:

zakon.rada.gov.ua

Саме з питань віднесення особи до суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність, юристам потрібно виробити практику застосування санкцій.

Відповідно до статті 1 Закону "Про боротьбу з тероризмом", до терористичної діяльності належать:

 • планування, організація, підготовка та реалізація терористичних актів;
 • підбурювання до вчинення терактів, насильства над фізичними особами або організаціями, знищення матеріальних об'єктів в терористичних цілях;
 • організація незаконних збройних формувань, злочинних угруповань (злочинних організацій), організованих злочинних груп для здійснення терористичних актів, так само як і участь в таких актах;
 • вербування, озброєння, підготовка та використання терористів;
 • пропаганда і поширення ідеології тероризму;
 • проходження навчання тероризму;
 • виїзд з України та в'їзд в Україну з терористичною метою;
 • фінансування та інше сприяння тероризму.

Ні під один з цих пунктів не підпадають українські ЗМІ, фірми і громадяни, до яких за указами Зеленського були застосовані санкції. Всі вони, очевидно, не ведуть терористичну діяльність.

Як визнають терористами

Таким чином, тероризм і терористична діяльність є правовими категоріями, а не політичними. А віднесення до суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність, має бути підтверджене судовим рішенням у порядку, встановленому або кримінально-процесуальним кодексом, або Кодексом адміністративного судочинства України

І далі в науковому висновку, про який ми говоримо, зроблено важливий висновок: СБУ може когось включити до переліку осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності, тільки після рішення суду.

І тільки наявність судового рішення про встановлення факту заняття українським громадянином терористичною діяльністю є достатньою підставою для застосування санкцій.

А рішення РНБО повинні зводитися тільки до обрання видів санкцій для особи, за якою судом доведено зв'язок з тероризмом.

"Віднесення осіб для цілей застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність має бути підтверджено судовим рішенням, прийнятим у порядку, встановленому кримінально-процесуальним кодексом України або Кодексом адміністративного судочинства України... З причини того, що в цьому випадку застосування до громадян України та юридичних осіб-резидентів України заходів державного примусу, що обумовлюють обмеження прав, свобод та інтересів, відбувається на підставі визнання їх причетності до злочинної діяльності, судова авторизація у процедурі застосування таких заходів є загальновизнаною вимогою гарантування дотримання принципу верховенства права у спірних правовідносинах. Закріплений адміністративний порядок контролю шляхом прийняття рішення РНБО України, що вводиться в дію указом президента України, а також право на подальший судовий контроль його правомірності, не здатні забезпечити альтернативу зазначеним вище гарантіям", - йдеться у висновку.

РНБО із Зеленським присвоїли функцію суду

Ще в науковому висновку члена науково-консультативної ради при Верховному Суді зазначено, що коли РНБО своїм рішенням про застосування санкцій кваліфікує особу як причетну до терористичної діяльності, то цей орган виконує функцію суду.

Однак згідно Конвенції про захист прав людини кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи протягом розумного терміну незалежним і неупередженим судом, встановленим законом.

РНБО таким властивостям не відповідає, оскільки його персональний склад формує президент. Перебуваючи в залежності від президента, даний орган не володіє незалежністю і неупередженістю для вирішення питання санкцій.

Центральним питанням тут є відсутність судового контролю за застосуванням санкцій. Саме судовий контроль надає кращі гарантії незалежності, неупередженості та належної процедури.

Права людини порушувати не можна

Ще в науковому висновку звернуто увагу на заяву Верховної Ради, яка в 2015 році повідомила, що Україна може порушувати права людини, відступаючи від окремих норм Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та Конвенції про захист прав людини. Однак такий відступ можливий був тільки в окремих районах Донецької та Луганської областей, визначених Антитерористичним центром при СБУ у зв'язку з проведенням антитерористичної операції (АТО).

Загалом висновок простий: введення санкцій РНБО проти "Страны", інших ЗМІ, українських бізнесменів, політиків і простих громадян є незаконним, так як вони не засновані на рішеннях суду, які визнають терористами, що потрапили під санкції громадян.

Такої ж думки дотримуються багато видатних юристів, з якими поспілкувалося наше видання.

Олексій Романов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках stopcenzura.org

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.