Розслідувачі Bellingcat опублікували матеріали про спецоперацію "вагнерівців"

Затримання бойовиків ПВК Вагнера під Мінськом Фото з відкритих джерел

Наразі опублікована перша частина щодо "зливу" операції

Міжнародна група розслідувачів Bellingcat опублікувала першу частину свого розслідування щодо "зливу" спецоперації із затриманням Україною учасників російської ПВК "Вагнер", причетних до військових злочинів. Розслідування опублікували на сайті The Insider та Bellingcat.

Відповідальні за проєкт були два старші офіцери: Василь Бурба (глава розвідки Міноборони) та Руслан Баранецький (заступник голови СБУ). За даними Bellingcat, вони регулярно проводили брифінги для президента про операцію "Авеню" (саме таку назву мала ця спецоперація). Зеленського ознайомили із планом у червні 2020 року – операцію схвалили на початку липня 2020 року.

"Ця спецоперація, яка не має аналогів за своєю складністю і масштабом, повинна була завершитися примусовим приземленням літака з кількома десятками бойовиків на території України, проте в останній момент, коли "вагнерівці" вже прямували до мінського аеропорту, операцію було "перенесено" після зустрічі розвідників з політичним керівництвом, що закінчилося арештом найманців силами білоруського КДБ", – пишуть журналісти.

"Вагнерівці" мали опинитися в Україні унаслідок примусової посадки літака, який прямував з Мінська до Стамбула. Для цього розробляли два варіанти: або пасажиру стає погано на борту, або загроза вибуху (українські авіадиспетчери можуть дати вказівку пілоту не повідомляти пасажирів про аварійну ситуацію або навіть про зміну траєкторії польоту). Обрали другий варіант.

Новини за темою: "Слуга народу" Безугла блокує роботу ТСК у справі "вагнерівців"

За даними журналістів, за день до від'їзду найманців Бурба та Баранецький прибули до Офісу президента. Вони мали подати остаточну інформацію про майбутню спецоперацію. Однак, оскільки в той момент президент Зеленський був зайнятий, Бурба сказав Bellingcat, що вони не змогли зустрітися з ним особисто.

Бурба наголосив, що голова Офісу президента Андрій Єрмак запропонував відкласти операцію на тиждень. Напередодні президент Зеленський досяг угоди з Росією та ОРДЛО про припинення вогню на Донбасі, про що він оголосив на спільному пресзаході з тодішнім президентом Швейцарії Симонеттою Соммаругою.

Bellingcat не змогла незалежно перевірити цю розмову, а Офіс президента не надав коментарів до цього розслідування. Раніше Єрмак заявив, що історія про спецоперацію "вигадана від початку до кінця".

Новини за темою: Кузьмін про справу вагнерівців: Безугла зірвала допит Бурби, щоб він не викрив зрив операції українською владою

Нагадаємо, 29 липня 2020 року в Мінську затримали 33-х членів російської ПВК Вагнера, 13 з яких точно воювали проти України на боці "ДНР" і "ЛНР". Україна запросила екстрадицію найманців, проте Білорусь передала "вагнерівців" Росії. Згодом ЗМІ повідомили, що їх арешт у Білорусі був українською спецоперацією.